Optymalizacja działania programów to ważna kwestia
Prędzej czy później każdy program przetwarzający dane musi zmierzyć się z sytuacją, w której ilość danych staje się naprawdę duża. Wielkość bazy zaczyna mieć wpływ na szybkość działania oraz na naszą wygodę korzystania z programu.
Poniżej przedstawiamy kroki jakie należy podjąć gdy zauważymy, że nasza ewidencja IT lub audyt IT zrobiły się lekko ociężałe.
Loga historii
Program Ewida Standard domyślnie wytwarza ogromną ilość logów historii, dzięki którym możemy prześledzić praktycznie każde działanie jakie zostało wykonane. Loga są bardzo szczegółowe, zawierają datę wydarzenia, informację o tym kto wykonał działanie, z jakiego komputera i etc. Po pewnym czasie, szczególnie gdy nasza ewidencja IT ma imponujące rozmiary, może okazać się, że loga historii stały się przerażająco duże. Gdy widzimy, że loga idą w tysiące, a nawet w dziesiątki tysięcy wpisów powinniśmy uruchomić w sobie odruch konserwacyjny.:-) Optymalizacja musi zostać bezwzględnie wykonana.
Aby oczyścić nasz system IT z nadmiarowych logów, musimy użyć specjalnie do tego zaprojektowanego Kreatora zarządzania wpisami historii. Nie należy się oczywiście zrażać jego przydługą nazwą, ponieważ szybkość i wygoda jego działania z łatwością nam ją zrekompensują.
Aby uruchomić kreator wykonujemy
Menu główne > Plik > Zarządzaj wpisami (historia)
Kreator obsługuje osobno każdy z typów obiektów.
W kreatorze możemy użyć filtrów by wyselekcjonować tylko te loga, które chcemy usunąć lub wybiórczo, z pomocą klawiszy SHIFT i CTRL zaznaczać wpisy do usunięcia. Użycie filtra pozwoli nam zaznaczyć jednym ruchem (CTRL+A) wszystkie obiekty i pojedynczym kliknięciem przycisku [Usuń] pozbyć się ich natychmiast.
Gdy optymalizacja logów zakończyła się i pozbyliśmy się już niepotrzebnych wpisów, możemy zastosować działania prewencyjne na przyszłość. W Ustawieniach programu należy wyłączyć całkowicie wybrane kategorie generowanych logów historii (domyślnie włączone są wszystkie). Obrazek poniżej prezentuje to działanie.
W przypadku Ewida Audit sytuacja jest trochę inna. Ponieważ dla audytu liczą się tylko dane z najświeższego skanowania program samodzielnie je konserwuje. Optymalizacja w tym zakresie nie jest wymagana.
Audyt i pliki ze skanowań
Jeżeli chcemy przyspieszyć pracę Ewida Audit możemy w Ustawieniach audytu wybrać opcję Przechowuj tylko ostatni wynik skanowania. Ta optymalizacja spowoduje, że program nie będzie przechowywał i przetwarzał wszystkich plików ze skanowań a skupi się tylko na aktualnym. W sytuacji gdy mamy ustawiony codzienny audyt komputerów łatwo możemy obliczyć jak bardzo przyspieszy to pracę.
Loga aplikacji
Kolejnym mechanizmem jest optymalizacja logów zdarzeń z działania aplikacji. Loga te trafiają do Dziennika zdarzeń, który jest oknem zadokowanym na dole programu. W przypadku tych logów sytuacja jest trochę uproszczona, gdyż aplikacja pozwala na zaprogramowanie mechanizmu auto-oczyszczania po przekroczenia wskazanej sumy logów. Oba poniższe obrazki prezentują ustawienia dla Dziennika zdarzeń.
Program do inwentaryzacji IT w firmie Ewida Standard.
Program do monitorowania komputera i audytu IT Ewida Audit.
88 tys w "Kreatorze zarządzania wpisami historii" dla wszystkich rodzajów obiektów to dużo? Może spowolnić działanie?
Muszę się poprawić. Logów jest:
użytkownik: 80k
Zestaw 102k
Urządzenie 287k
Pozostałe 0k
Czy to może sprawić, że zapis w bazie trwa do 3 minut?